google

  odpylanie, filtrowentylacja, filtry

  Kursy walut 26.06.2019
  1 USD
  3.7540
  0.0164
  1 EUR
  4.2642
  0.0088
  1 CHF
  3.8477
  0.0169
  1 GBP
  4.7573
  -0.0131
  1 RUB
  0.0596
  -0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Obieg powietrza w hali produkcyjnej wymuszony przez system wentylacji Push-Pull i Push-Pull Pro

  Jednym z systemów wentylacji, który może znacząco poprawić komfort pracy jest system filtrowentylacji Push-Pull lub Push-Pull Pro. Opierają się one na zamkniętym obiegu powietrza, w którym jest ono oczyszczane z pyłów za pomocą różnych technologii filtracji.

  W halach produkcyjnych w których realizowane są procesy spawalnicze pracownicy narażeni są na schorzenia układu oddechowego. Pylica płuc u spawaczy może rozwinąć się w przeciągu kilku lat pracy. Schorzenie to występuje znacznie częściej u spawaczy, którzy pracę wykonują w halach produkcyjnych nie wentylowanych, niż u spawaczy pracujących w otwartej przestrzeni. By poprawić komfort pracy, oraz zapobiec chorobom płuc hale produkcyjne powinny być wyposażone w wyciągi miejscowe, a w przypadku, gdy nie jest to możliwe w wydajne systemy filtrowentylacji.

  System filtrowentylacji Push – Pull opiera się na zamkniętym obiegu powietrza, w którym jest ono oczyszczane z pyłów za pomocą różnych technologii filtracji, przy czym nie doprowadza się w tym wypadku powietrza świeżego do przestrzeni wentylowanej.

  Rozmiary cząstek pyłu spawalniczego, PLATFORMA FILTROWENTYLACYJNA
  Rys. 1. Rozmiary cząstek pyłu spawalniczego

  Należy podkreślić, że technologia ta winna być wspomagana klasyczną wentylacją grawitacyjną lub mechaniczną wyciągową szczególnie w halach w których są realizowane procesy technologiczne, gdzie powietrze zmienia swój skład chemiczny (stężenie CO, CO2 i O2), oraz istnieje zagrożenie wycieku substancji gazowych, agresywnych chemicznie.

  Wentylacja hal produkcyjnych i montażowych, w których realizowane są procesy generujące zapylenie przekraczające parametry normatywne może być wyposażona w systemy Push-Pull pod warunkiem, że filtr jest w stanie oczyścić powietrze. W przemyśle stosuje się wiele systemów filtrowania, przy czym każdy z tych systemów jest zoptymalizowany z uwagi na granulację pyłu znajdującego się w powietrzu. W tablicy 1 przedstawiono zestawienie przykładowych technologii przemysłowych stosowanych w procesach filtracji powietrza [1].

  Typ filtraOrientacyjna granulacja pyłu
  Komory osadcze90-1000 mm
  Cyklony6-1000 mm
  Cyklony mokre0,8-100 mm
  Filtry olejowe0,5-1000 mm
  Wstępne filtry workowe6-1000 mm
  Filtry workowe0,7-20 mm
  Filtry z mas plastycznych0,1-10 mm
  Filtry papierowe0,1-5 mm
  Filtry elektrostatyczne0,004-10 mm

  Rozmiary cząstek pyłu spawalniczego mieszczą się w zakresie od 0,1 do 1000 mm. Pył o wymiarze cząstek poniżej 1 mm unosi się na skutek wysokiej temperatury w przestrzeni roboczej. Cząstki pyłu, których wymiary przekraczają 1mm, opadają grawitacyjnie [2].

  Najbardziej szkodliwe pyły mieszczą się w przedziale od 0,1 – 5 μm (rys. 1), gdyż pozostają w płucach. Pyły poniżej 0,1 μm wdychamy i wydychamy – nie pozostają w naszym organiźmie, natomiast pyły powyżej 5 μm zatrzymują się na naszych naturalnych „filtrach” w nosie.

  Filtry dymów spawalniczych powinny charakteryzować się skutecznością na poziomie >=99,9% dla cząstek >0,2 μm [3]

  Pył o tych rozmiarach może być odfiltrowany np. w filtrach patronowych wyposażonych we wkłady celulozowo-poliestrowe, lub poliestrowe pokryte PTFE z systemem oczyszczania sprężonym powietrzem np. Puls Jet.

  System Push-Pull, PLATFORMA FILTROWENTYLACYJNA
  Rys. 2. System Push-Pull [4].

  Wysoka temperatura unosi dymy i pyły spawalnicze średnio do wysokości 4-6 m nad posadzką, gdzie tworzą „chmurę”. Dymy unosząc się rozprężają się i wyrównują swoją temperaturę z otoczeniem dzięki czemu charakterystyczne jest zwiększanie się objętości słupa dymu ku górze. Po pewnym czasie po wyrównaniu temperatury pyły te opadają ponownie w przestrzeń roboczą. By zapobiec opadaniu pyłów wykorzystuje się cechę unoszenia się pyłów spawalniczych ponad stanowiska pracy ludzi. Systemy te montowane są tak, aby były one eliminowane na wysokości 4-6m. Odpowiednia wysokość rozmieszczenia systemów push-pull zapobiega opadaniu dymów w strefę pracy ludzi. Jednocześnie odczuwalny przepływ powietrza jest również poza strefą przebywania ludzi.

  System Push Pull ma ograniczenia związane z rozpiętością hali. W przypadku dużych hal można stosować rozwiązanie alternatywne. Alternatywą do klasycznego systemu Push Pull jest Push Pull Pro, gdzie duże znaczenie ma rozmieszczenie systemów wyciągu oraz nadmuchu powietrza, gdyż to one decydują o czystości powietrza w przestrzeni roboczej hali produkcyjnej. Praca przedstawia wyniki modelowania matematycznego mającego na celu określenie pola przepływu powietrza w hali produkcyjnej w której realizowane są procesy spawalnicze.

  Działanie systemu Push Pull:

   

  Źródło:
  PLATFORMA FILTROWENTYLACYJNA Sp. z o.o.
  Artykuł został dodany przez firmę

  PLATFORMA FILTROWENTYLACYJNA Sp. z o.o.

  Platforma Filtrowentylacyjna jest wyspecjalizowaną strukturą organizacyjną działającą w ramach grupy Rywal RHC. Rozwiązujemy problemy w każdym miejscu, w którym powstają niebezpieczne dla zdrowia i środowiska pyły. Zaufaj nam!

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.