google

  odpylanie, filtrowentylacja, filtry

  Kursy walut 22.06.2018
  1 USD
  3.6977
  -0.063
  1 EUR
  4.3149
  -0.0174
  1 CHF
  3.7367
  -0.0359
  1 GBP
  4.9209
  -0.01
  1 RUB
  0.0586
  -0.0003
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Oddychaj czystym powietrzem

  Oddychaj czystym powietrzemJednym z najpoważniejszych problemów, z którym mierzymy się ostatnimi czasy, jest smog. Pojawia się już nie tylko w dużych uprzemysłowionych miastach, ale także tych mniejszych, gdzie (wydawałoby się) ilość zanieczyszczeń jest niższa. Jaka jest przyczyna powstania smogu i czy można z nim walczyć?

  Główną przyczyną tworzenia się smogu jest działalność człowieka, jednak obecność smogu w mieści ma także wpływ m.in. bezwietrzna pogoda. "Smog" to nazwa pochodząca z języka angielskiego, jest zlepkiem słów smoke (dym) i fog (mgła). Głównymi składnikami smogu są tlenki siarki, azotu i cząstki PM2,5 i PM10 – substancje te są bardzo szkodliwe dla zdrowia.

  Sytuacja smogowa w Polsce

  Dane WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) powinny dać Polakom do myślenia. Na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Unii Europejskiej znajdują się aż... 33 polskie miasta! Tym samym nasz kraj jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Europejska Agencja Środowiska zebrała dane dotyczące zawartości cząstek PM2,5 na metr sześcienny powietrza w różnych miastach. W pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce znajdują się m.in.: Żywiec, Pszczyna, Rybnik (na niechlubnym podium stoi województwo śląskie), Opoczno, Kraków i Nowy Sącz.

  Wpływ smogu na zdrowie

  Substancje zawarte w smogu są czynnikami alergizującymi i mogą powodować wiele poważnych chorób. Naukowcy wymieniają wśród nich m.in.: astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, paraliż układu krwionośnego oraz nowotwory. Badania wykazały, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem przez ciężarną kobietę może wiązać się z występowaniem autyzmu u dziecka. Z powodu ogromnej szkodliwości smogu podczas jego nasilenia się zalecane jest pozostanie w domu, nieuprawianie sportów na powietrzu oraz noszenie specjalnych masek filtrujących zanieczyszczenia.

  Jak sprawdzić powietrze?

  Pamiętaj, że nie tylko smog jest szkodliwy – wiele osób truje się na swoje własne życzenie i z pełną świadomością. Mowa tu głównie o palaczach, chociaż szkody dla zdrowia sprawiają sobie także ludzie pijący duże ilości alkoholu. Ci ostatni mają zapewne zanieczyszczone nie tylko wdychane powietrze, ale także to wydychane. Dlatego ważna jest dla nich kalibracja alkomatu, który powie im, czy w wydychanym powietrzu znajduje się jeszcze alkohol.

  Jak sprawdzić poziom smogu? W wielu miastach, szczególnie tych większych, znajdują się stacje mierzące jakość powietrza. Informacje te możemy znaleźć w internecie – wystarczy wpisanie hasła "jakość powietrza ..." (tu wstaw nazwę miasta, które Cię interesuje). A jak sprawdzić jakość powietrza wydychanego? Aby pomiar był wiarygodny, wystarczy regularna kalibracja alkomatów. Wrocław jest jednym z miast, które walczy ze smogiem. Niedawno wprowadzone zostały tam komunikaty o jakości powietrza pojawiające się na elektronicznych tablicach na przystankach komunikacji miejskiej.

  Jak kupić maskę na smog?

  Na to pytanie odpowiedź jest tak prosta, jak na pytanie: jak skalibrować alkomat. Najlepiej najpierw poszukać informacji w internecie. Maski przeciwsmogowe mają specjalne filtry chroniące przed wdychaniem pyłów. Maskę lepiej kupić przez internet, niż w aptece – sprzedawane tam maski lekarskie nie chronią skutecznie przed substancjami zawartymi w smogu. Maska antysmogowa powinna mieć specjalne filtry, ale także otwory ułatwiające wydychanie powietrza i zapobiegające powstawaniu wilgości wewnątrz maski. Dobra maska będzie wydatkiem powyżej 100 złotych, warto jednak zainwestować większą kwotę jeśli w grę wchodzi nasze zdrowie.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.