google

  odpylanie, filtrowentylacja, filtry

  Kursy walut 22.05.2019
  1 USD
  3.8620
  -0.0005
  1 EUR
  4.3098
  0.0043
  1 CHF
  3.8209
  -0.0026
  1 GBP
  4.8906
  -0.0132
  1 RUB
  0.0600
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Okap, pochłaniacz czy kratka wentylacyjna?

  Okap, pochłaniacz czy kratka wentylacyjna?W pomieszczeniach, w których panuje wilgoć, warto zadać o odpowiednią wentylację. Kiedy wolno zaminować okap z wyciągiem? W jakiej sytuacji lepiej sprawdzi się pochłaniacz powietrza? A może wystarczy zwykła kartka wentylacyjna?

  Okap z wyciągiem w kuchni domku jednorodzinnego

  Przyjęło się mówić, że okap z wyciągiem to podstawowy rodzaj okapu, choć tak naprawdę to jedyny prawdziwy okap – całą resztę właściwie nazywa się pochłaniaczami. Jego działanie opiera się na obiegu otwartym. Powietrze kumulujące się w domu wędruje kanałem wentylacyjnym na zewnątrz budynku. Zazwyczaj jest to rozwiązanie stosowane w kuchni, ponieważ tam powietrze ogrzewa się najszybciej, a gotowanie potraw wpływa na podniesienie wilgoci oraz emituje intensywne zapachy

  Okapu z wyciągiem nie zamontujemy wszędzie. By działał poprawnie, musi być podłączony do kanału wywiewnego, czyli najczęściej przewodu kominowego, co jest możliwe jedynie w domkach jednorodzinnych. W blokach nie ma możliwości podłączenia się do pojedynczego kanału wentylacyjnego, a skorzystanie z kanału przynależnego wszystkim mieszkaniom poskutkuje tym, że zanieczyszczone powietrze z Twojej kuchni trafi do sąsiada.

  Montaż okapu z wyciągiem w domu wiąże się z uzyskaniem zgody spółdzielni bądź administratora budynku. Czasem wzywany jest kominiarz. Mieszkańcy bloku nie otrzymają takiej zgody, a podłączanie okapu bez pozwolenia będzie się wiązało z zapłatą wysokiej grzywny.

  Okap, pochłaniacz czy kratka wentylacyjna?

  Pochłaniacz powietrza do szerokiego zastosowania

  Pochłaniacz powietrza to urządzenie uniwersalne – można go używać zarówno w domku jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku. Pochłaniacz działa obiegu zamkniętym, co oznacza, że filtrowane powietrze wraca z powrotem do pomieszczenia, z którego zostało pobrane. Montaż nie wymaga uzyskiwania zgody.

  Do poprawnego działania pochłaniacz wymaga stosowania filtrów: stałego lub wymiennych. Dobrej jakości filtry posłużą Ci nawet na rok, tańsze na kilka miesięcy. Wymiana filtrów sprawia, że pełny koszt korzystania z pochłaniacza jest dużo wyższy od kosztu zamontowania okapu z wyciągiem.

  Pochłaniacz jest uniwersalny także pod tym względem, że można go umieścić w dowolnym pokoju i miejscu. Potrzebne jest jedynie gniazdko elektryczne. Takie pochłaniacze – ale także okapy – dzielą się na: możliwe do zabudowy, podszafkowe, kominowe, wyspowe.

  Okap, pochłaniacz czy kratka wentylacyjna?

  Kratka wentylacyjna do kuchni i łazienki

  Rozwiązaniem najtańszym i najmniej inwazyjnym jest stosowanie kratek wentylacyjnych. W kuchni i łazience ich obecność jest koniecznością. Stała wentylacja sprawia, że w pomieszczeniach o podwyższonej wilgoci nie występuje grzyb, a para wodna nie osadza się na ścianach, meblach i sprzętach. Kratki są małe i przylegają do ściany, więc zajmują mało miejsca. Zazwyczaj dopasowuje się je kolorystycznie do ściany, więc nie rzucają się w oczy.

  Kratki wentylacyjne odpowiadają wielkością kanałom wywiewnym. Mogą być prostokątne, kwadratowe lub okrągłe. Ciekawą opcję stanowią kratki wentylacyjne z żaluzją. Są to modele zamykane ręcznie, które umożliwiają kontrolowanie ilości wpadającego powietrza oraz ukierunkowywanie w wybraną stronę.Szeroki wybór kratek znajdziesz na https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/wentylacja-i-klimatyzacja/systemy-wentylacyjne/kratki.html.

  Alternatywą wobec tradycyjnej kratki otwartej oraz modelu żaluzjowego jest kratka autoaktywna, zwana anemostatem. Sama się otwiera i zamyka, dostosowując do warunków panujących w danym pomieszczeniu, najczęściej kuchni i łazience.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.