google

  odpylanie, filtrowentylacja, filtry

  Kursy walut 22.07.2019
  1 USD
  3.7869
  0.0014
  1 EUR
  4.2480
  -0.0112
  1 CHF
  3.8571
  0.0091
  1 GBP
  4.7205
  -0.0167
  1 RUB
  0.0601
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Pomiary czynników szkodliwych - na czym to polega?

  Pomiary czynników szkodliwych - na czym to polega?

  Pomiar czynników szkodliwych to badanie przeprowadzane w celu wykrycia stężenia substancji szkodliwych dla ludzkiego zdrowia. Realizuje się je przy użyciu specjalistycznego sprzętu, zazwyczaj w odstępie kilku lat. Jego koszt ponosi pracodawca. Częstotliwość wykonywania pomiaru jest zależna od specyfiki miejsca pracy i ewentualnych zagrożeń. Na czym dokładnie wygląda i komu należy je zlecić?

  Kiedy należy przeprowadzić pomiar czynników szkodliwych?

  Zgodnie z prawem pracy, na każdym pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia swoim pracownikom bezpiecznych warunków do pracy, co oznacza, że ma ochraniać ich zdrowie i życie. Co więcej, to właśnie on odpowiada za stan bezpieczeństwa, dlatego w razie jakichkolwiek nieprawidłowości zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Zasady BHP jasno określają konkretne wymogi kierowane do zakładów pracy, dlatego żeby rozpocząć działalność, trzeba najpierw wziąć je pod uwagę. Ponadto, w terminie maksymalnie do 30 dni od chwili rozpoczęcia działalności należy określić poziom natężenia ewentualnych czynników szkodliwych, a także jego źródło oraz stopień, w jakim mogą oddziaływać na ludzi, mających z nimi styczność.

  Jak często trzeba powtarzać pomiar?

  Jak już wspomniano, jest to zależne od specyfiki zakładu pracy. Istotny jest także wynik poprzedniego pomiaru. Jeżeli stężenie szkodliwych czynników przekracza wartość 0,5 NDS, to zachodzi konieczność przeprowadzania pomiaru nawet co rok. W przypadku, gdy ta wartość jest mniejsza, wystarczy powtórzenie badania raz na dwa lata, choć nie jest to regułą. Wyjątek stanowią bowiem czynniki o działaniu rakotwórczym, które są szczególnie niebezpieczne, dlatego zlecenie pomiaru następuje nawet co 3 miesiące. Gdzie znaleźć firmę, która specjalizuje się w tej dziedzinie? Zajrzeć można na https://www.ekofit.pl/laboratorium/pomiary-czynnikow-szkodliwych/.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo w zakładzie pracy?

  Sam pomiar czynników szkodliwych to nie wszystko. Ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu czystości, szczególnie w zakładach o profilu przemysłowym. Zwiększony komfort zapewnią z pewnością wentylatory przemysłowe czy specjalne filtry. Konieczna może okazać się także dezodoryzacja, czyli usunięcie nieprzyjemnych zapachów, utrudniających codzienną pracę.

  Zapewnienie dobrych warunków pracy jest po stronie pracodawcy, który powinien jednocześnie zapoznać się ze stawianymi przed nim wymogami. Jest to konieczne do otrzymania zgody na rozpoczęcie działalności danego zakładu pracy. Wiele przepisów i ustaleń wiąże się jednak bezpośrednio z jego profilem i specyfiką. 

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.