google

  odpylanie, filtrowentylacja, filtry

  Kursy walut 17.10.2019
  1 USD
  3.8638
  -0.0296
  1 EUR
  4.2849
  -0.0121
  1 CHF
  3.8902
  -0.0139
  1 GBP
  4.9456
  -0.0154
  1 RUB
  0.0604
  -0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Pył można wyeliminować: robią to krople wody

  Pyły należą do najgroźniejszych elementów zanieczyszczenia środowiska. Te zawieszone w powietrzu mikrocząsteczki są tym groźniejsze dla człowieka, im mniejsza jest ich średnica, a może ona być mierzona nawet w nanometrach. Do organizmu ludzkiego drobinki pyłu przedostają się poprzez nos i usta, działając drażniąco, zwłókniająco, kancerogennie i alergizująco. Mogą więc uszkadzać błony śluzowe, wywoływać alergie, pylicę, a nawet choroby nowotworowe.

  Pył można wyeliminować: robią to krople wody

  Wiele zależy od tego, na jaki pył i przez jaki czas ludzie są narażeni. Decyduje więc jego skład, struktura krystaliczna, rozmiary i kształty cząsteczek oraz stężenie. Najbardziej we znaki pył daje się ludziom ciężko pracującym fizycznie, np. górnikom. Jeśli dociera głęboko, może wywoływać nowotwory płuc i oskrzeli, a także atakować opłucną i otrzewną.

  Metody ochrony przed pyłem

  Podstawową metodą ochrony są oczywiście maski ochronne, które filtrują wdychane powietrze. Ludzie pracujący w pomieszczeniach i szybach kopalnianych korzystają z nich często, choć – niestety – nie zawsze. Gorzej jest z pracującymi na wolnym powietrzu w miejscach składowania kruszyw, metali, odpadów etc., a także z ludźmi przebywającymi i mieszkającymi w pobliżu.

  Z tego powodu w miejscach narażonych na zapylenie można stosować system eliminacji pyłów. Metoda jest bardzo prosta: specjalnie skonstruowane armatki wodne zraszają takie miejsca silnymi strumieniami drobnych cząsteczek wody, które w powietrzu wiążą pył i powodują jego opadanie. Dzięki temu groźne cząsteczki przestają unosić się w powietrzu i rozprzestrzeniać.

  MOBYDICK – armatki wodne neutralizujące pył

  W Polsce i na świecie znany jest np. system eliminacji pyłów MOBYDICK. Są to armatki wodne o dużym zasięgu, emitujące krople o wielkości perfekcyjne dobranej do celu wiązania pyłów. Skonstruowano je tak, by mogły pracować przez wiele lat w uciążliwym środowisku, nie ulegając zużyciu ani poważnym awariom. Wyposażone są w filtry, dzięki którym nie dochodzi do zatkania dysz nawet w miejscach silnie zapylonych. Armatki wbrew swojej nazwie nie generują uciążliwego hałasu. Każda z nich wytwarza kurtyny wodne na dużym obszarze, chroniąc otoczenie przed unoszeniem się pyłu. Zasięg może wynosić od 10 do nawet 70 metrów.

  Stosowanie takich armatek to efektywna metoda ochrony środowiska, a przede wszystkim ludzi pracujących w warunkach zapylenia oraz przebywających w zagrożonych nim rejonach. Woda niezawierająca jakichkolwiek dodatków chemicznych jest obojętna dla środowiska, jej emisja nie powoduje więc skażenia ani jakichkolwiek zapachów, natomiast wilgotne cząsteczki pyłu opadają na ziemię i nie unoszą się więcej w powietrzu. Eksploatacja takich armatek nie jest przesadnie kosztowna, wymaga jednak zasilania prądnicą o stosownej mocy.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.