Artykuł Dodaj artykuł

Wentylatory sufitowe przemysłowe. Jak dobrać odpowiedni wentylator?

Wybór odpowiedniego wentylatora nie polega tylko na wyborze odpowiedniego koloru czy stylu. Ważna jest również jego wielkość tak aby mógł spełnić swoją funkcję w danym pomieszczeniu.

Jak należy dobrać odpowiedni wentylator?

Wybór odpowiedniego wentylatora nie polega tylko na wyborze odpowiedniego koloru czy stylu. Ważna jest również jego wielkość tak aby mógł spełnić swoją funkcję w danym pomieszczeniu.

Poniżej podajemy orientacyjne wielkości pomieszczeń względem rozpiętości wentylatora:

A/ WENTYLATORY DO BIUR, MIESZKAŃ i POMIESZCZEŃ do ok. 4 metrów wysokości:

Pomieszczenie Wymiary pomieszczenia Przykład Rozpiętość wentylatora
małe 260 x 320 cm łazienka, mała kuchnia, korytarz 76 cm
średnie 380 x 380 cm duża łazienka, kuchnia, salon, sypialnia 105 cm
duże 570 x 640 cm duży salon, jadalnia, sala konferencyjna 132 cm

B/ WENTYLTORY DLA HAL PRZEMYSłOWYCH i POMIESZCZEŃ WYSOKICH:

wysokość do 7 metrów

  • wentylator przemysłowy Fenne model 03.231 o zasięgu do 7 metrów - uwaga - przy wykorzystaniu w okresach letnich zaleca się wysokość zawieszenia do 5-6 metrów
  • obsługiwana powierzchnia pomieszczenia ok. 70-150 m2

wysokość do 10 metrów

  • wentylator przemysłowy Fenne model 03.210 lub 03.211 o zasięgu do 10 metrów - uwaga - przy wykorzystaniu w okresach letnich zaleca się wysokość zawieszenia do 8-9 metrów
  • obsługiwana powierzchnia pomieszczenia ok. 70-180 m2

wysokość do 16 metrów

  • wentylator przemysłowy Fenne model 03.291 lub 03.288 o zasięgu do 16 metrów - uwaga - przy wykorzystaniu w okresach letnich zaleca się wysokość zawieszenia do 12-14 metrów
  • obsługiwana powierzchnia pomieszczenia ok. 100-220 m2

Na jakiej wysokości powinien być zawieszony wentylator?

Dla uzyskania optymalnej cyrkulacji w pomieszczeniu i to uzyskanej także na najniższych obrotach wentylatora powinien on być zawieszony /korpus z łopaktami/ nad podłogą na wysokości 250 cm dla pomieszczeń niskich i do 300 cm nad podłogą dla pomieszczeń o wysokości do 4,80 metra. W dziale "Osprzęt" mamy do zaoferowanie przedłużki do wentylatorów o długości 30, 46 i 61 cm.

Dotyczy to wykorzystania wentylatora w lecie natomiast przy wykorzystaniu w okresach zimowych najlepsze efekty uzyskuje się gdy wentylator podwieszony jest możliwie wysoko pod samym sufitem.

Czy wentylator może być zamontowany na skosie, np. poddaszu?

Tak, wszystkie przez nas oferowane wentylatory Westinghouse poza modelem Contempra Złoto i Taylor mogą być zamontowane na skośnym suficie - są do tego przystosowane konstrukcyjne.

W takim przypadku tylko element mocowania do sufitu jest pod kątem pochylenia a wentylator z drążkiem jest zawieszony w pionie wg poniższego rysunku.

Jak wentylator sufitowy ochładza/ogrzewa pomieszczenie?

Wentylatory sufotowe mogą uczynić odczucie temperatury w pomieszczeniu o 8 stopni niższe /latem/ niż jest w rzeczywistości a to dzięki efektowi przyspieszenia parowania potu z organizmu i tzw. bryzy powietrza opływającej nasze ciało. W okresach zimowych zwłaszcza przy ogrzewaniu kominkowym czy innym gdzie czynnikiem grzewczym jest ciepłe powietrze - będzie ono zepchnięte ku dołowi dzięki czemu temperatura w naszym otoczeniu podniesie się.

W którą stronę powinien obracać się wentylator w zimie a w którą w lecie?

W lecie zalecane obroty to w lewą stronę - ruch powietrza ku dołowi, w zimie odwrotnie. Dotyczy to pomieszczeń niskich, natomiast przy pomieszczeniach wyższych zaleca się stosowanie obrotów w lewą stronę /ruch powietrza ku dołowi/ także w zimie.

Ile mogę zaoszczędzić na ogrzewaniu w zimie czy klimatyzacji w lecie stosując wentylatory?

Wentylatory mogą zapewnić oszczędności przez cały rok. W lecie można zaoszczędzić do 40% na klimatyzacji mieszając warstwy powietrza chłodnego zaraz w pobliżu klimatyzacji z resztą powietrza.

W zimie można zaoszczędzić od 10-35% na ogrzewaniu spychając ciepłe powietrze ku dołowi pomieszczenia i skutecznie je mieszając.

Oszczędności w dużym stopniu zależą od lokalnych warunków klimatycznych i mieszkaniowych.

Co należy zrobić gdy wentylator nie startuje?

Jest kilka przyczyn z powodu których wentylator może nie pracować:

  • należy przede wszystkim sprawdzić czy obwody między elementami wentylatora i siecią są dobrze podłączone. Przed sprawdzaniem należy bezwzględnie wyłączyć główne zasilanie.
  • należy sprawdzić czy przełącznik prawe/lewe obroty jest do końca przełączony na jedną z tych opcji - wentylator nie będzie pracował jeżeli przełącznik będzie w pozycji środkowej
  • sprawdzić czy zabezpieczenia silnika na czas transportu zostały usunięte jeżeli wentylator nadal nie działa należy wysłać go do serwisu

Więcej informacji >>>

Artykuł został dodany przez firmę


 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.