Artykuł Dodaj artykuł

Pył można wyeliminować: robią to krople wody

Pyły należą do najgroźniejszych elementów zanieczyszczenia środowiska. Te zawieszone w powietrzu mikrocząsteczki są tym groźniejsze dla człowieka, im mniejsza jest ich średnica, a może ona być mierzona nawet w nanometrach. 

Pyły należą do najgroźniejszych elementów zanieczyszczenia środowiska. Te zawieszone w powietrzu mikrocząsteczki są tym groźniejsze dla człowieka, im mniejsza jest ich średnica, a może ona być mierzona nawet w nanometrach. Do organizmu ludzkiego drobinki pyłu przedostają się poprzez nos i usta, działając drażniąco, zwłókniająco, kancerogennie i alergizująco. Mogą więc uszkadzać błony śluzowe, wywoływać alergie, pylicę, a nawet choroby nowotworowe.

Pył można wyeliminować: robią to krople wody

Wiele zależy od tego, na jaki pył i przez jaki czas ludzie są narażeni. Decyduje więc jego skład, struktura krystaliczna, rozmiary i kształty cząsteczek oraz stężenie. Najbardziej we znaki pył daje się ludziom ciężko pracującym fizycznie, np. górnikom. Jeśli dociera głęboko, może wywoływać nowotwory płuc i oskrzeli, a także atakować opłucną i otrzewną.

Metody ochrony przed pyłem

Podstawową metodą ochrony są oczywiście maski ochronne, które filtrują wdychane powietrze. Ludzie pracujący w pomieszczeniach i szybach kopalnianych korzystają z nich często, choć – niestety – nie zawsze. Gorzej jest z pracującymi na wolnym powietrzu w miejscach składowania kruszyw, metali, odpadów etc., a także z ludźmi przebywającymi i mieszkającymi w pobliżu.

Z tego powodu w miejscach narażonych na zapylenie można stosować system eliminacji pyłów. Metoda jest bardzo prosta: specjalnie skonstruowane armatki wodne zraszają takie miejsca silnymi strumieniami drobnych cząsteczek wody, które w powietrzu wiążą pył i powodują jego opadanie. Dzięki temu groźne cząsteczki przestają unosić się w powietrzu i rozprzestrzeniać.

MOBYDICK – armatki wodne neutralizujące pył

W Polsce i na świecie znany jest np. system eliminacji pyłów MOBYDICK. Są to armatki wodne o dużym zasięgu, emitujące krople o wielkości perfekcyjne dobranej do celu wiązania pyłów. Skonstruowano je tak, by mogły pracować przez wiele lat w uciążliwym środowisku, nie ulegając zużyciu ani poważnym awariom. Wyposażone są w filtry, dzięki którym nie dochodzi do zatkania dysz nawet w miejscach silnie zapylonych. Armatki wbrew swojej nazwie nie generują uciążliwego hałasu. Każda z nich wytwarza kurtyny wodne na dużym obszarze, chroniąc otoczenie przed unoszeniem się pyłu. Zasięg może wynosić od 10 do nawet 70 metrów.

Stosowanie takich armatek to efektywna metoda ochrony środowiska, a przede wszystkim ludzi pracujących w warunkach zapylenia oraz przebywających w zagrożonych nim rejonach. Woda niezawierająca jakichkolwiek dodatków chemicznych jest obojętna dla środowiska, jej emisja nie powoduje więc skażenia ani jakichkolwiek zapachów, natomiast wilgotne cząsteczki pyłu opadają na ziemię i nie unoszą się więcej w powietrzu. Eksploatacja takich armatek nie jest przesadnie kosztowna, wymaga jednak zasilania prądnicą o stosownej mocy.

Artykuł sponsorowany


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.