Koszyk: BRAK


Artykuł Dodaj artykuł

Domy szkieletowe – czy wszystkie mity na ich temat są prawdziwe?

Inwestorzy planujący budowę domu przyglądają się różnym rozwiązaniom dostępnym na rynku, które pozwolą im na spełnienie marzenia względnie niskim kosztem. Wśród dyskusji często przewija się temat domów szkieletowych, wokół których narosło wiele uprzedzeń i mitów.

Inwestorzy planujący budowę domu przyglądają się różnym rozwiązaniom dostępnym na rynku, które pozwolą im na spełnienie marzenia względnie niskim kosztem. Wśród dyskusji często przewija się temat domów szkieletowych, wokół których narosło wiele uprzedzeń i mitów. Na ile są one prawdziwe? Jakie wady i zalety wiążą się z tą konstrukcją?

Domy szkieletowe – czy wszystkie mity na ich temat są prawdziwe?
Jakie zalety wiążą się z wyborem domu szkieletowego?

Wśród niepodważalnych zalet domów szkieletowych jest krótki czas wznoszenia konstrukcji. Przygotowanie domu w stanie surowym wymaga zaledwie kilka miesięcy, a więc znacznie krócej niż ma to miejsce w przypadku domu wykonanego w tradycyjnej murowanej technologii. Wszelkie prace budowlane mogą odbywać się o dowolnej porze roku, także zimą. Dużą korzyścią domu szkieletowego są również niskie koszty jego utrzymania – o ile w trakcie jego budowy zostaną uwzględnione energooszczędne rozwiązania. Dom szkieletowy ma również tę zaletę, że szybko się nagrzewa, dzięki czemu uzyskanie odpowiedniej temperatury zimą wewnątrz budynku tuż po przyjściu do domu i włączeniu ogrzewania jest bezproblemowe.

Jakie wady ma dom szkieletowy?

Jednym z zasadniczych problemów, na jakie napotykają inwestorzy chcący rozpocząć budowę domu w technologii szkieletowej, jest konieczność posiadania całego budżetu. Z uwagi na szybkość wznoszenia konstrukcji i jej specyfikę, nie ma możliwości podzielenia budowy na etapy, tak jak ma to często miejsce w przypadku domu budowanego metodą tradycyjną. Wadą lekkiej konstrukcji domu szkieletowego jest również konieczność wcześniejszego zaplanowania tego, jakie elementy wnętrza znajdą się w domu i w którym dokładnie miejscu. Problem ten ogranicza po części swobodę aranżacji i swobodnego przemeblowania czy zmiany koncepcji. Ściany, na których będą znajdować się półki z książkami, a także podłoga, na której postawiony zostanie ciężki sprzęt muzyczny (na przykład wzmacniacz) czy sportowy wymagają dodania odpowiednich miejscowych wzmocnień.

Z jakimi mitami związanymi z domami szkieletowymi można spotkać się najczęściej?

Opinia na temat tego, że domy szkieletowe nie nadają się do warunków pogodowych panujących w Polsce, to jeden z częściej powtarzanych mitów. Odpowiednia termoizolacja (zazwyczaj podwójna) i profesjonalne wykonawstwo umożliwia osiągnięcie pożądanego poziomu energetycznego budynku. Co więcej, wykorzystanie energooszczędnych technologii, bazujących na energii odnawialnej, może uczynić z domu prefabrykowanego budynek pasywny. Innym, często podnoszonym argumentem, mającym przemawiać przeciwko domom szkieletowym, jest ich wątpliwa wytrzymałość. Można łatwo rozprawić się z tym mitem: wystarczy uświadomić sobie fakt, że do wzniesienia konstrukcji niezbędne było jeszcze do niedawna uzyskanie pozwolenia na budowę. To z kolei wiązało się z przedstawieniem projektu budynku, w którym uwzględniono warunki pogodowe typowe dla danego kraju, a także normy i klasy wytrzymałości materiałów wykorzystanych do budowy domu prefabrykowanego.