Artykuł Dodaj artykuł

Jakie są rodzaje wózków widłowych? Klasyfikacja

02-07-2019, 02:00

Typy wózków widłowych odzwierciedlają różne rodzaje zapotrzebowania rynku intralogistyki magazynowej.

Nie wszystkie prace magazynowe są identyczne, tak samo, jak dana przestrzeń pracy nie jest równa innej.

Wózki można zatem podzielić ze względu na typ napędu i ich przeznaczenie.

Jakie są rodzaje wózków widłowych? Klasyfikacja
Pod pierwszym względem wyróżnia się przede wszystkim nowoczesne wózki widłowe elektryczne i urządzenia z silnikami spalinowymi. Jednymi z najważniejszych kryteriów przy ich wyborze jest maksymalna nośność i wysokość podnoszenia.

Rodzaje wózków widłowych

Wózki widłowe są nieodłącznym elementem każdego magazynu, centrum logistycznego, dystrybucyjnego, a także sklepów wielkopowierzchniowych. Dzięki nim możliwy staje się transport towarów na paletach, które mogą ważyć nawet kilka ton. Jakie są zatem rodzaje wózków widłowych?

Na początku warto podzielić pojazdy ze względu na ich napęd. Wyróżnia się wózki widłowe elektryczne i spalinowe. Wśród tych ostatnich występują te z napędem niskoprężnym, wysokoprężnym i zasilane gazem LPG. Wspomnieć można także o ręcznych wózkach widłowych, zgodnie z nazwą, z napędem manualnym. Pojazdy takie są zwrotniejsze i lżejsze, ale mają nieco niższy poziom maksymalnej siły nośności.

Ze względu na rodzaj przeznaczenia wózki widłowe można podzielić na wiele różnych typów. Wyróżnia się m.in. modele do kompletacji (komisjonowania), wózki techniki magazynowej i systemowe. Inną pododmianą są wózki wysokiego podnoszenia służące do transportu towaru na obszarze magazynów wysokiego składowania.

Dodatkowe kryteria rozróżniające wózki widłowe

Wózki widłowe różnią się między sobą wieloma parametrami. Już sam rodzaj ich napędu bezpośrednio wpływa np. na ich zakres przeznaczenia pracy (wózki spalinowe nie powinny pracować w chłodniach z produktami żywnościowymi). Do dwóch najważniejszych kryteriów zalicza się maksymalną wysokość podnoszenia i siłę nośności. Wpływają one na to, na jakiej wysokości wózek jest w stanie transportować towary oraz jaką ich wagą może dysponować (należy pamiętać o tym, aby nigdy nie przeciążać pojazdów).

Wózki różnią się także w zakresie położenia kabiny operatora. W niektórych pojazdach umiejscowiona jest ona na przedzie (kabina czołowa, frontalna), w innych usytuowana jest z boku. To ważne kryterium, które powinno współdecydować podczas wyboru konkretnego modelu. Przykładowo, nie we wszystkich magazynach jest wystarczająco dużo miejsca, aby poruszać się wózkami wyposażonymi w kabiny czołowe.

Podobne artykuły