Artykuł Dodaj artykuł

Dlaczego rekuperacja i klimatyzacja to zgrany tandem? O użytkowaniu wentylacji mechanicznej latem słów kilka

29-07-2019, 02:00

Niektóre osoby mylą pojęcia rekuperacji i klimatyzacji. W jednym i w drugim przypadku mamy do czynienia z obróbką powietrza znajdującego się w pomieszczeniach i uzyskaniem komfortu termicznego. Niemniej jednak rekuperacja pozwala na wymianę powietrza na świeże i odzysk ciepła z pomieszczenia już ogrzanego, z kolei klimatyzacja służy jedynie do schładzania powietrza znajdującego się już w pomieszczeniu.

Dlaczego rekuperacja i klimatyzacja to zgrany tandem? O użytkowaniu wentylacji mechanicznej latem słów kilka
Zatem obydwa systemy doskonale się uzupełniają i mogą tworzyć zgrany tandem, zwłaszcza latem.

Rekuperacja i istota jej działania

Rekuperacja nie pozwala na schodzenie powietrza, a jedynie odzysk ciepła i oczyszczenie powietrza nawiewanego do pomieszczeń z zanieczyszczeń. Oczywiście rekuperator może zapewnić nieco niższą temperaturę w domu niż na zewnątrz jednak nie zastąpi klimatyzacji. Ową niższą temperaturę można osiągnąć poprzez odpowiednie zaprogramowanie rekuperatora na działanie wieczorem i w nocy, czyli wtedy, kiedy panuje przynajmniej kilkanaście stopni niższa temperatura niż w najcieplejszym momencie w ciągu dnia.

Dlaczego rekuperacja i klimatyzacja to zgrany tandem? O użytkowaniu wentylacji mechanicznej latem słów kilka
W takim przypadku na sterowniku ustawia się odpowiedni program, który zapewnia sprawne działanie rekuperacji latem. Dzięki temu zapewniona zostaje wentylacja i przez kanały nawiewne doprowadzane jest do pomieszczeń oczyszczone powietrze pozbawione między innymi szkodliwych pyłów PM10. Oczywiście tutaj konieczne jest zastosowanie odpowiednich filtrów do centrali czyli rekuperatora. Zatem latem zapewniane jest nie tyle odzyskiwanie ciepła, co odpowiednia wentylacja.

Klimatyzacja – tworzy zgrany duet z rekuperacją

Trudno wyobrazić sobie latem brak możliwości schodzenia pomieszczeń. Kiedy daje o sobie znać upał wentylatory mechaniczne i otwarte okna na niewiele się zdają. Konieczne jest bowiem schłodzenie powietrza, a w sytuacji, gdy panują upały i nie ma wiatru jest to trudne. Tu z pomocą przychodzą systemy klimatyzacji. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są klimatyzatory typu split, które składają się z jednostki zewnętrznej i podłączonych do niej jednostek wewnętrznych zamontowanych w poszczególnych pomieszczeniach. Oczywiście ze względu na pracę jednej jednostki chłodzącej na jeden pokój konieczne jest dobranie odpowiedniej mocy jednostki zewnętrznej klimatyzacji. Sprawny system pozwala na schładzanie wnętrza do wybranej temperatury. Niektóre klimatyzatory wyposażone są w filtry, które wyłapują zanieczyszczenia znajdujące się wewnątrz. Podczas, gdy klimatyzacja dba o odpowiednią temperaturę powietrza wewnątrz, rekuperacja dba o jego jakość, dlatego tworzą zgrany duet.

Klimatyzacja i rekuperacja – jak połączyć obydwa systemy?

Wbrew pozorom połączenie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz klimatyzacji nie jest bardzo trudnym przedsięwzięciem. Jednak najlepiej zaplanować je jeszcze w trakcie budowy domu, wszak konieczne jest poprowadzenie przewodów i kanałów wentylacyjnych, zarówno tych do wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Również klimatyzacja musi być wyposażona w kanał wywiewny.

Dlaczego rekuperacja i klimatyzacja to zgrany tandem? O użytkowaniu wentylacji mechanicznej latem słów kilka
Najczęściej stosuje się tu kratkę wentylacyjną, którą umieszcza się np. w holu. Z systemem rekuperacji najlepiej sprawdza się klimatyzacja kanałowa z recyrkulacją. Ważny jest tu dobór odpowiedniego urządzenia. W tym celu należy zsumować odzysk ciepła od wszystkich klimatyzowanych pomieszczeń. W przypadku budownictwa o konstrukcji lekkiej dobiera się klimatyzator o mocy o 30% większej od wyliczonych wartości, z kolei przy tradycyjnym budownictwie wartość mocy urządzenia może być na podobnym poziomie, co odzyskiwanie ciepła. Ważna jest również wydajność przepustnic. W przypadku pomieszczeń, które mocniej się nagrzewają konieczne jest zatem wpuszczenie większej ilości klimatyzowanego powietrza.

Rekuperacja i klimatyzacja – czy to połączenie ma jakieś wady?

Trudno mówić o wadach, gdy dzięki specjalistycznym urządzeniom wentylacyjnym i chłodzącym można uzyskać komfort w pomieszczeniu nawet w miesiącach letnich. Jednak, by był on rzeczywisty należy dbać o konserwację zarówno rekuperacji, jak i systemu klimatyzacji. Konieczna jest dbałość o regularną wymianę filtrów w rekuperatorze, wszak to od tego zależy jakość nawiewanego powietrza oraz o regularne odgrzybianie klimatyzatora. Warto więc na sterowniku, jeśli istnieje taka możliwość ustawić przypomnienie o wymianie filtra. Jednostka może sama poinformować o jego znacznym zabrudzeniu i konieczności wymiany. Zaniedbanie tej kwestii może prowadzić w najlepszym przypadku do spadku wydajności tak rekuperacji, jak i klimatyzacji, a w najgorszym do awarii. Warto pamiętać również o używaniu obydwu systemów niejednocześnie. Latem najlepiej jest zaprogramować pracę urządzenia tak, by by-pass był otwarty (czyli pomijany był odzysk ciepła). Otwarcie by-passu umożliwi również nawiewanie do pomieszczeń chłodniejszego powietrza nocą. Natomiast w ciągu dnia powinna włączać się klimatyzacja.

Wentylacja mechaniczna w połączeniu z klimatyzacją, jest jak tandem poruszany przez dwójkę kolarzy – każdy system może działać osobno, jednak przy współpracy mogą działać z większą efektywnością. Warto zatem w związku z coraz częstszymi upalnymi latami zdecydować się na takie rozwiązanie.

Podobne artykuły