Artykuł Dodaj artykuł

Jak przebiega czyszczenie wentylacji przemysłowych?

Odpowiednia czystość wentylacji przemysłowej ma kluczowy wpływ na efektywność wymiany powietrza w danym obiekcie. Każde przedsiębiorstwo musi dbać o nienaganny stan przewodów i kanałów takiej instalacji, co wynika bezpośrednio z przepisów prawa budowlanego.

Jak przebiega czyszczenie wentylacji przemysłowych?

Odpowiednia czystość wentylacji przemysłowej ma kluczowy wpływ na efektywność wymiany powietrza w danym obiekcie. Każde przedsiębiorstwo musi dbać o nienaganny stan przewodów i kanałów takiej instalacji, co wynika bezpośrednio z przepisów prawa budowlanego. Stopień oraz tempo gromadzenia się zanieczyszczeń w systemach wentylacyjnych zależy od wielu czynników, takich jak sposób wymiany powietrza, rodzaj samego budynku czy jakość użytych filtrów. Wentylacja regularnie czyszczona jest bardziej sprawna, dlatego wato zadbać o systematyczność w realizacji takich prac oraz zastosowanie właściwego sprzętu.

Stan kanałów wentylacyjnych a jakość powietrza

System wentylacyjny powinien być przede wszystkim odpowiednio zaprojektowany i profesjonalnie wykonany, a także prawidłowo użytkowany na każdym etapie eksploatacji. Na poprawność funkcjonowania takiej instalacji w dużym stopniu wpływa regularność czyszczenia i konserwacji. Obowiązek przeprowadzenia takich działań ma każdy zarządca budynku, ponieważ mają one kluczowy wpływ na zapewnienie komfortowych warunków wszystkim osobom przebywającym w danym obiekcie. Czyszczenie kanałów wentylacyjnych ma szczególne znaczenie w przypadku instalacji przemysłowych, które są mocno narażone na gromadzenie się dużych zanieczyszczeń. Utrzymanie ich w odpowiednim stanie podnosi czas eksploatacji systemu, a także niweluje zagrożenia związane z obecnością mikroorganizmów chorobotwórczych oraz ich przedostawaniem się do pomieszczeń użytkowych. Nienaganna drożność kanałów wentylacyjnych zmniejsza też ryzyko rozprzestrzeniania się ognia w przypadku pożaru.

Etapy i metody czyszczenia wentylacji przemysłowej

Czyszczenie przewodów wentylacyjnych odbywa się w kilku etapach. Podstawę stanowi wstępna inspekcja, która jest połączona z diagnostyką systemu. Instalację trzeba poddać rozpoznaniu wizualnemu lub wizyjnemu, co odbywa się pod kątem oceny stanu zabrudzenia kanału oraz rodzaju występujących zanieczyszczeń. Na kolejnym etapie odbywa się czyszczenie właściwe, przeprowadzanie z wykorzystaniem metody odpowiedniej dla danego systemu. Końcowym działaniem jest wykonanie kontroli instalacji wentylacyjnej, która musi być następnie okresowo powtarzana. Przewody i kanały można czyścić metodami suchymi oraz mokrymi. Cały system powinien być zachowany w nienagannym stanie technicznym, gwarantującym pełną sprawność, wydajność i niezawodność na poszczególnych etapach funkcjonowania w całym okresie eksploatacji.

Jak przebiega czyszczenie wentylacji przemysłowych?

Proces czyszczenia wentylacji przemysłowe

Działania pozwalające na czyszczenie kanałów wentylacji mechanicznej muszą być przeprowadzane przez doświadczonych wykonawców. Usługi w tym zakresie oferuje firma TETON clean, która wykorzystuje do pracy odpowiednie techniki i wyposażenie. Do czyszczenia mechanicznego służą nowoczesne wałki elastyczne i szczotki obrotowe, odpowiednio dostosowane do kanałów prostokątnych i okrągłych. Na początek obszary i inie produkcyjne znajdujące się pod czyszczoną wentylacją trzeba zabezpieczyć, zwłaszcza w pobliżu klap rewizyjnych. Kolejnym etapem jest mechaniczne rozbicie drobin brudu zalegającego na ściankach, po czym ulega on odciągnięciu na zewnątrz. Na koniec odbywa się dezynfekcja kanałów wentylacyjnych, przeprowadzana z wykorzystaniem środków chemicznych zatwierdzonych przez Państwowy Zakład Higieny. Do kanałów są one dostarczane w formie mgiełki rozpylanej przez odpowiednie dysze.

Efektywność i cena czyszczenia

Obowiązek utrzymywania kanałów wentylacyjnych w całkowitej szczelności i drożności wynika z przepisów. Prawo narzuca też wymóg zachowywania właściwego przekroju kratek wentylacyjnych, które także trzeba poddać odpowiednim zabiegom. Na efektywność czyszczenia wentylacji przemysłowej wpływa głównie rodzaj i ilość zabrudzeń. Po zakończeniu prac sporządzany jest protokół, który zawiera również niezbędny materiał zdjęciowy. O kosztach usługi decyduje natomiast ilość przewodów wentylacyjnych, ponieważ wpływa ona na czas pracy oraz ilość użytych środków. Cena uzależniona jest ponadto od samego przeznaczenia kanałów wentylacyjnych. Z reguły koszty są wyższe w przypadku instalacji przemysłowych, niż mniejszych systemów wymiany powietrza.

Artykuł sponsorowany


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.