Artykuł Dodaj artykuł

Centralne odkurzanie. Czystość i wygoda na lata

Męczy Cię ciągłe noszenie ze sobą odkurzacza podczas sprzątania domu? Potykanie się o plączący się kabel doprowadza Cię do szewskiej pasji? Ciągłe kupowanie worków spędza Ci sen z powiek? Jeśli na wszystkie te pytania Twoja odpowiedź brzmi „tak”, to mamy rozwiązanie tych bolączek: centralne odkurzanie.

Męczy Cię ciągłe noszenie ze sobą odkurzacza podczas sprzątania domu? Potykanie się o plączący się kabel doprowadza Cię do szewskiej pasji? Ciągłe kupowanie worków spędza Ci sen z powiek? Jeśli na wszystkie te pytania Twoja odpowiedź brzmi „tak”, to mamy rozwiązanie tych bolączek: centralne odkurzanie.

System centralnego odkurzania coraz częściej gości w domach Polaków. To bardzo wygodne, nowoczesne i ciche rozwiązanie – świetna alternatywa dla klasycznego odkurzacza pod każdym względem. Nie tylko ułatwia robienie porządków, nie narażając naszego kręgosłupa na niepotrzebne obciążenia. Jest też na tyle dokładne, że usuwa ze sprzątanego domu roztocza i bakterie mogące być źródłem alergii. Jednak by w pełni cieszyć się z zalet tego rozwiązania, warto dowiedzieć się, na czym to polega.

Na początku…

Centralne odkurzanie Fot. UST-M
Fot. UST-M

…trzeba zacząć od instalacji takiego systemu w domu. „Szkielet” rur PVC, którymi transportowane jest powietrze, montuje się na etapie budowy, czyli przed wylaniem wylewki i w specjalnych kanałach w ścianach. Planuje się wtedy też umiejscowienie gniazd ssących i zasilających w całym obiekcie. Przykładowo: koszt zakupu i montażu „szkieletu” układu, czyli rurociągu i złączek, dla domu o powierzchni 150 m2 kształtuje się w granicach 800-1000 złotych. Do tego dochodzi jeszcze kupno jednostki centralnej, która lokowana jest w mało uczęszczanym miejscu, np. w piwnicy.

Wybór konkretnego modelu jednostki centralnej uzależniony jest jednak od powierzchni budynku, w którym zostanie zamontowany. – Słowem kluczem jest tutaj „proporcjonalność”. Czyli na przykład w przypadku domu o metrażu do 250 m2 potrzebna będzie jednostka Moderno Premium 250 marki UST-M, do której można podłączyć do 7 gniazd ssących. Z kolei w obiektach o powierzchni do 450 m2 sprawdzi się jednostka Moderno Premium 450 z możliwością podłączenia do 13 gniazd – mówi Jarosław Mąkola, Specjalista od centralnego odkurzania, ekspert firmy UST-M.

– Jest to co prawda najdroższy element całego systemu, ale na szczęście nie musimy go kupować od razu. Można to zrobić później, w najbardziej odpowiadającym nam momencie, rozbijając tym samym koszty inwestycji na wygodne raty.

Alternatywa dla brudu i hałasu

Centralne odkurzanie Fot. UST-M
Fot. UST-M

System centralnego odkurzania Vacu USM marki UST-M działa jednokierunkowo. W trakcie pracy w układzie wytwarza się podciśnienie, z pomocą którego wysysane są z domu kurz i inne zanieczyszczenia – idealna pożywka dla bakterii i roztoczy. W odróżnieniu od typowego odkurzacza całe „brudne” powietrze wysysane jest więc poza sprzątany obiekt. Zwykły odkurzacz jedynie je filtruje (ale tylko z zanieczyszczeń mechanicznych, nie zaś organicznych), ale i tak trafia ono z powrotem do wnętrza.

W związku z tym centralne odkurzanie bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku alergików i rodzin z dziećmi, szczególnie wrażliwych na brud i alergeny. Kolejną zaletą jest cicha, a raczej bezgłośna praca całego systemu. Dzięki temu można sprzątać dom nawet późnym wieczorem – czyli wtedy, gdy nasze pociechy już śpią, my zaś mamy wreszcie chwilę, by zająć się porządkami.
Wygoda ponad wszystko

Na tym jednak nie koniec zalet systemu. Równie istotne i przydatne jak podstawowe jego elementy są dołączone do niego akcesoria ułatwiające sprzątanie trudno dostępnych miejsc czy powierzchni. – Wśród nich są ssawki szczelinowe pomagające czyścić ciężko dostępne przestrzenie między meblami – mówi ekspert UST-M. – Nawet sam wąż można wyposażyć w specjalny pokrowiec, który ochroni czyszczone powierzchnie czy kanty przed porysowaniem. W naszej ofercie mamy też coś specjalnie dla wielbicieli czworonogów: ssawkę do czyszczenia ubrań z sierści. Ciekawym rozwiązaniem jest również szufelka automatyczna montowana pod szafkami w kuchni czy przedpokoju. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie pojawiają się różnego rodzaju okruchy albo piasek. – To bardzo wygodne rozwiązanie. Wystarczy włączyć stopą przycisk i zwykłą miotłą zmieść zanieczyszczenia w stronę otworu szufelki, by po chwili wszystko zniknęło we wnętrzu instalacji i trafiło do jednostki centralnej - mówi Jarosław Mąkola z firmy UST-M.

Design wart uwagi

Spora część systemu jest ukryta wewnątrz ścian i w podłogach domu. Jednak elementy widoczne we wnętrzu można tak zaaranżować, by idealnie współgrały z jego wystrojem. Są to gniazda ssąco-elektryczne i ssące oraz szufelki automatyczne. W związku z tym warto skorzystać z oferty producenta mającego w sprzedaży szeroką gamę takich produktów. – W ofercie firmy UST-M produkty te są dostępne w uniwersalnej gamie kolorystycznej i „surowcowej”: począwszy od najczęściej spotykanych plastikowych, skończywszy na szklanych ramkach do gniazd – mówi Jarosław Mąkola z UST-M. – Taki szeroki przekrój modeli sprawia, że są spójne wizualnie z obecnymi we wnętrzu wtyczkami. Z troski o najmłodszych niektóre wyposażone są także w specjalne zabezpieczenia na kluczyk. To gwarancja najwyższego stopnia bezpieczeństwa użytkowania tych elementów.

System centralnego odkurzania to skuteczny sposób na sprawne i przyjemne sprzątanie. Brak kurzu i alergenów, brak przymusu noszenia ze sobą całego sprzętu sprzątającego, wreszcie cisza i wygoda podczas tej czynności – oto główne zalety płynące z wyboru tego rozwiązania, które cieszyć będzie domowników przez lata użytkowania.