Artykuł Dodaj artykuł

Filtracja w skali przemysłowej bez konieczności przerywania procesu

Filtracja jest ważnym etapem większości procesów przemysłowych. Dlatego też jak największa wydajność tej operacji jest bardzo pożądana. Spośród wszystkich dostępnych na rynku urządzeń, najlepiej wymaganiom tym są w stanie sprostać filtry samoczyszczące.

Filtracja jest ważnym etapem większości procesów przemysłowych. Dlatego też jak największa wydajność tej operacji jest bardzo pożądana. Spośród wszystkich dostępnych na rynku urządzeń, najlepiej wymaganiom tym są w stanie sprostać filtry samoczyszczące.

Filtr samoczyszczący do wody Pro-millFiltry samoczyszczące z punktu widzenia tworzenia się i usuwania placka filtracyjnego pracują w sposób okresowy, jednak z punktu widzenia prowadzenia procesu jest to już praca ciągła, z racji braku konieczności przerywania procesu w celu oczyszczania filtra. Proces czyszczenia bowiem odbywa się równolegle do procesu filtracji. Procedura czyszczenia uruchamiana jest w momencie osiągnięcia na filtrze zaprogramowanej wartości spadku ciśnienia. Rozpoczyna ją ruch skrobaka, w który wyposażone są filtry samoczyszczące, który zeskrobuje nagromadzony osad i kieruje go do zaworu spustowego u dołu filtra, a następnie wraca do górnego położenia. Przegrodę filtracyjną stanowi sito szczelinowe, zbudowane z ustawionych równolegle poprzeczek, wzmocnionych pierścieniami ustawionymi w poprzek. Unikatowy kształt szczelin zapobiega zapychaniu przegrody, a możliwa do osiągnięcia dokładność filtracji wynosi 20 mikronów.

Filtry samoczyszczące są w pełni automatyczne i bezobsługowe. Posiadają własne układy sterujące, które kierują pracą filtra i na bieżąco monitorują parametry procesowe. Dzięki temu wszelkie awarie są natychmiast wykrywane, co pozwala znacznie ograniczyć ich skutki.

W przemyśle bardzo duże znaczenie mają filtry samoczyszczące do wody, jako że woda stanowi bardzo ważne medium technologiczne, np. chłodzące. Szczególnie kiedy woda jest wykorzystywana do chłodzenia bezprzeponowego, musi być ona bezwzględnie pozbawiona zanieczyszczeń. Dlatego ważne jest zastosowanie rozwiązania takiego jak filtry samoczyszczące do wody, które pozwalają na filtrację z naprawdę dużą wydajnością.

- Filtry samoczyszczące mają wiele zalet: od pełnej automatyzacji procesu, przez bezobsługowość, dużą wydajność i skuteczność filtracji, aż po brak przestojów – mówi Adam Tymoszewski, właściciel firmy Pro-mill, produkującej m. in. filtry samoczyszczące do wody. – Jest to rozwiązanie bardziej kosztowne niż inne urządzenia filtracyjne, ale inwestycja się szybko zwraca.

Prowadzenie procesów w sposób ciągły jest w przemyśle bardzo pożądane. A z racji, że filtracja jest jednym z najważniejszych procesów jednostkowych, warto wprowadzać wszelkie usprawnienia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.