ECOTECH Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć na temat Gruntowego Wymiennika Ciepła

03-02-2020, 14:10

Wykonanie systemu rekuperacji pozwala skutecznie oczyszczać powietrze wewnątrz pomieszczeń, a to czym oddychamy ma przecież niebagatelne znaczenie. Dlatego wentylacja mechaniczna jest znacznie lepszym wyborem od grawitacyjnej, gdzie ze „świeżym” powietrzem wpuszczamy do domu wątpliwej jakości dodatki, szczególnie w zimie, kiedy wiele osób ogrzewa swoje domy przy użyciu paliw stałych, ale również w przypadku mieszkania przy ruchliwej drodze, gdzie w powietrzu unosi się znacznie szersza tablica Mendelejewa przez spaliny produkowane przez przejeżdżające samochody. Duże znaczenie ma także komfort cieplny w pomieszczeniach zapewniony dzięki niewielkim ubytkom ciepła. Odzysk ciepła z powietrza usuwanego zapewni sprawnie działająca rekuperacja, która może współpracować z GWC, czyli gruntowym wymiennikiem ciepła. W dzisiejszym poradniku przedstawimy 5 rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć.

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć na temat Gruntowego Wymiennika Ciepła

Po pierwsze: z czego składa się GWC i jak się go montuje?

Zanim zdecydujesz się na Gruntowy Wymiennik Ciepła musisz więcej dowiedzieć się na jego temat. Przede wszystkim każda jednostka składa się z dwóch części: wewnętrznej – montowanej obok rekuperatora i do niego podłączonej, a także zewnętrznej – w postaci przewodów doprowadzających wstępnie podgrzane powietrze do wewnętrznego wymiennika, a następnie rekuperatora. Przewody są prowadzone na głębokości od 1,5 do 2 metrów, gdzie panuje stała temperatura ok. 8 stopni Celsjusza. Zatem od razu powietrze o takiej temperaturze transportowanej jest do wewnętrznego wymiennika, a następnie dalej jest podgrzewane, bądź też ten etap jest pomijany przy użyciu by-passu, by do pomieszczeń trafiło nieco chłodniejsze powietrze. O efektywności decyduje właściwie poprowadzenie przewodów.

Po drugie: kiedy nie można zamontować GWC?

Są sytuacje, kiedy montaż GWC nie jest możliwy. Dzieje się tak kiedy działka ma niewystarczające wymiary. Na doprowadzenie musi być przynajmniej teren o wielkości 10x20 metrów. Kiedy nie można go zapewnić, niemożliwe jest wykonanie zewnętrznej instalacji. Istotne znaczenie ma również rodzaj gleby, co także wpływa na efektywność. Nie powinna być bardzo piaszczysta, jałowa, gliniasta, najlepiej, gdy jest dość wilgotna. W miejscu, gdzie będzie prowadzić instalacja nie mogą być prowadzone prace fundamentowe.

Po trzecie: jakie korzyści z GWC zyskasz zimą, a jakie latem?

Warto również wiedzieć jakie są korzyści z podłączenia GWC. Warto wiedzieć, że jeśli dysponuje się odpowiednim terenem, a także miejscem w kotłowni obok rekuperatora, gdzie można podłączyć jednostkę wewnętrzną, to wykonanie całej instalacji GWC możliwe jest nawet wtedy, gdy budynek został już wykończony. Dodatkowe podłączenie GWC może mieć szereg zalet, a mianowicie mniej energii zużytej na ogrzewanie powietrza zimą, a także efektywne doprowadzanie chłodniejszego powietrza do pomieszczeń latem. Wewnątrz izolacja musi być jednak na najwyższym poziomie, gdyż w innym wypadku GWC nie będzie efektywne. Zatem latem nie można otwierać okien, podobnie zimą, aby nie wpuszczać chłodnego powietrza. Muszą być one również jak najbardziej szczelne, spełniające wymogi dla domów energooszczędnych i pasywnych.

Po czwarte: czy GWC może zastąpić klimatyzację?

Warto również poruszyć kwestię, która często jest przeinaczana. Mianowicie GWC nie zastąpi klimatyzacji. Owszem latem możemy uzyskać temperaturę o kilka stopni mniejszą niż na zewnątrz. Jednak przy ponad trzydziestostopniowych upałach to raczej niewielka pociecha. Można jednak nieco zwiększyć efektywność GWC stosując rolety zewnętrzne na dużych przeszkleniach tarasu i okien. Oczywiście największy komfort uzyska się łącząc GWC z systemem klimatyzacji. Zatem w przypadku bardziej łagodnego lata GWC może zapewnić nam powietrze czyste i chłodniejsze, a w przypadku upałów bez klimatyzatorów się nie obejdzie.

Po piąte: Co jest istotne w przypadku instalacji GWC?

Na samym końcu chcemy jeszcze zwrócić uwagę na fakt, co jest istotne w przypadku GWC, a mianowicie jak powinna przebiegać instalacja. Przede wszystkim na samym początku ważny jest projekt instalacji. Przebieg przewodów musi maksymalnie wykorzystać dostępną na zewnątrz przestrzeń. Istotne znaczenie ma również dobór rekuperatora do jednostki GWC, gdyż musi on mieć odpowiednią moc. Niezbędne jest także prawidłowe podłączenie obydwu urządzeń. Dzięki temu odzysk ciepła będzie na wysokim poziomie.

Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać możliwości rekuperacji, to wybór GWC jest jak najbardziej zasadny. Jeśli na twojej działce jest możliwy do wykonania i akceptujesz koszt związany z jego wykonaniem, to nie wahaj się.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły